Doprava zdarma od 2500 Kč a bezplatné vrácení do 30 dnů
Švédský design a kvalita
4,6 průměrné hodnocení s 600 000+ recenzí
Cart icon
Dámské
Pánské
Doplňky
Průvodci
Nabídky

Co je to odolná vodoodpudivá vrstva (DWR)?

25. dubna 2023

Odolná vodoodpudivá vrstva (Durable Water Repellent, zkráceně DWR) je sprejová nebo omyvatelná úprava, která se aplikuje na vnější stranu outdoorového oblečení a vybavení, aby se zvýšila jejich odolnost vůči vodě.

Je to důležitá součást struktury nepromokavého oblečení, ale není to to, co je činí nepromokavým. Nepromokavost zajišťuje laminovaná membrána mezi vnější tkaninou a vnitřní podšívkou. Povrchová úprava DWR zabraňuje nasakování vnější tkaniny vodou. Když je vnější tkanina mokrá, snižuje to prodyšnost membrány, což způsobuje pocit vlhkosti a chladu, zejména pokud jste zahřátí a zpocení.

Někdy můžete mít pocit, jakoby vaše nepromokavé oblečení prosakovalo, ale je to jen vnější tkanina, která je nasáklá, a vlhkost z vašeho vlastního těla, která se zachytila na vnitřní straně oblečení. Úprava DWR nezvyšuje nepromokavost vašeho oblečení, ale pomáhá mu lépe fungovat v jiných ohledech, takže jeho nošení je pohodlnější a zlepšuje celkový dojem.

Zjistěte více: V čem se liší nepromokavé, voděodolné a vodoodpudivé vlastnosti?

Jak funguje DWR?

Povrchová úprava DWR je chemické ošetření, díky němuž je vnější strana tkaniny hydrofobní. Principem je, že se na vnější straně tkaniny vytvoří tenká vrstva, která snižuje povrchové napětí tkaniny. Tím se vytvoří větší úhel smáčení mezi vnější tkaninou a vodou, s kterou tkanina přijde do kontaktu, a voda vytváří zakulacené kapičky, čímž se snáze odpuzuje.

Tenká vrstva se může časem zcela opotřebovat nebo narušit nečistotami a oleji z vašeho těla. Když se to stane, úhel smáčení mezi vnější tkaninou a vodou je menší a povrchové napětí tkaniny se zvyšuje. Voda již nebude dokonale odpuzována, místo toho se bude rozlévat, ulpívat na povrchu tkaniny a nakonec do ní prosákne.

Údržba DWR

image

Povrchová úprava DWR se časem opotřebovává intenzivním používáním a několikerým praním. Aby vaše vybavení fungovalo optimálně, je třeba znovu aktivovat nebo provést novou úpravu DWR.

Ale jak poznáte, zda vaše ochrana DWR funguje? Povrchovou úpravu DWR na svém vybavení můžete snadno otestovat tak, že naplníte lahev s rozprašovačem vodou a postříkáte vaše vybavení. Pokud voda na povrchu vytváří kulaté kapičky a při zatřepání snadno odpadává, funguje vaše DWR správně. Pokud se voda vsakuje do vnější tkaniny a ta ztmavne, vaše úprava DWR nefunguje tak, jak by měla, a je třeba ji znovu aktivovat nebo aplikovat.

Pokaždé, když vyperete oblečení, které je ošetřené úpravou DWR, musíte ji znovu aktivovat teplem. To můžete snadno provést tak, že oblečení vložíte na 20-30 minut do sušičky nebo ho vyžehlíte na nízkou teplotu bez páry a s ručníkem mezi žehličkou a tkaninou. V našem průvodci praním nepromokavého oblečení se dozvíte více o tom, jak znovu aktivovat DWR.

Pokud byla aktivace po praní nedostatečná, úprava DWR na vašem oblečení se opotřebovala a je třeba ji znovu aplikovat. To bude možná nutné provádět každých 3-6 měsíců, v závislosti na tom, jak moc své vybavení používáte. V našem průvodci o tom, jak zajistit nepromokavost oblečení a vybavení, si můžete přečíst více o způsobech, jak znovu aplikovat úpravu DWR pomocí spreje.

×