Doprava zdarma od 2500 Kč a bezplatné vrácení do 30 dnů
Švédský design a kvalita
4,6 průměrné hodnocení s 610 000+ recenzí
Cart icon

Jak impregnovat oblečení a vybavení

25. dubna 2023

Když trávíte čas venku, musíte být připraveni na každý typ počasí. Nanesení impregnace na oděvy a vybavení zvýší jejich schopnost odpuzovat vodu i nečistoty, takže budou lépe fungovat a déle vydrží. Přestože se výsledné vlastnosti říká nepromokavost, jedná se spíše o zvýšení schopnosti vašeho oblečení a vybavení odpuzovat vodu.

Samotnou nepromokavost zajišťují materiály, z kterých jsou produkty vyrobeny, nejčastěji vodotěsná membrána. V našem impregnačním průvodci si můžete přečíst více o rozdílu mezi nepromokavostí, voděodpudivostí a voděodolností.

image

Použití spreje DWR

Durable Water Repellancy neboli DWR je kapalná úprava, kterou lze na materiál nastříkat nebo v které lze materiál vyprat. Mnoho outdoorového oblečení a vybavení je vyrobeno z materiálů, které byly během výrobního procesu ošetřeny DWR. Časem a používáním se však tato úprava opotřebovává a musí být znovu aplikována.

DWR doporučujeme znovu aplikovat přibližně jednou za 3 až 6 měsíců, po intenzivním používání nebo když se na povrchu materiálu přestanou tvořit kapky.

Zde je popis, jak na to:

1.    Ujistěte se, že jsou oděvy, obuv nebo batoh čisté a suché. Pokud hodláte znovu aplikovat DWR na nepromokavé oblečení, doporučujeme, abyste si předem přečetli našeho průvodce praním nepromokavých oděvů .

2.    Na oděv nebo vybavení nastříkejte rovnoměrnou vrstvu spreje DWR. Sprej nanášejte ze vzdálenosti přibližně 20 cm.

3.    Nechte ho několik minut schnout na vzduchu a pak setřete přebytečnou kapalinu. Možná bude nutné nanést druhou vrstvu na místa, která se hodně opotřebovávají, jako jsou lokty, ramena a kolena.

4.    Před použitím nechte oděv nebo výstroj zcela vyschnout a počkejte přibližně 24 hodin.

image

Aktivace úpravy DWR pomocí tepla

Některé úpravy DWR musí být aktivovány teplem. Náš sprej DWR nevyžaduje aktivaci teplem, nicméně, působení tepla proces urychlí a zvýší efektivitu úpravy.

Se sušičkou prádla. Tepelnou aktivaci DWR na oděvech provedete tak, že je vložíte do sušičky na nízkou teplotu a na dobu cca 20 až 30 minut.

Žehličkou. DWR lze aktivovat také žehličkou. Žehličku nastavte na nízkou teplotu (nesmí být horká) a vypněte páru. Oděvy opatrně vyžehlete přes tenký ručník, který při žehlení položíte mezi žehličku a oděv. Nežehlete přímo látku, pokud to není uvedeno na štítku pro praní.

S vysoušečem vlasů. Vybavení, jako jsou boty a batohy, které nelze žehlit ani sušit v sušičce prádla, lze nahřát fénem. Vybavení fénujte ze vzdálenosti asi 20 cm teplým, ale ne příliš horkým vzduchem, abyste náhodou nic neroztavili nebo nespálili.

Na co lze DWR použít?

Sprej DWR můžete aplikovat na většinu outdoorového oblečení a vybavení.

JacketsPantsGear
Cyclone Rescue JacketsRVRC GP CollectionRaincover
Typhoon JacketsNordwand CollectionExplor Seat Pad
Aphex Pro JacketsSilence Proshell TrousersTrailknit Waterproof Hiking Sneakers
Whisper JacketsCyclone Rescue TrousersPhantom Trail Low Hiking Shoes
Monsoon JacketsAphex Pro TrousersPhantom Trail Mid Waterproof Hiking Boots
Outdoor AnorakWhisper TrousersExplor Backpack
Wander Pro JacketWander Pro Trousers
Silence Proshell JacketsTyphoon Trousers
Helium Down JacketSilence T-zip Pants
Flex Down JacketSilence Trousers
Hybrid Jacket 3.0Trail Trousers
Trail JacketsHiball Trosuers
Hiball JacketsAdrenaline Outdoor Jeans
Bouncer Highwaist Jeans
Daybreak Trousers
Explorer Outdoor Jeans
Suspect Outdoor Trousers

Použití horkého vosku

Než se objevily technické materiály a nepromokavé membrány, lidé používali vosk nebo tuk, aby svému oblečení dodali voděodolnost. A i dnes je to dobrý způsob, jak přidat oblečení dodatečnou ochranu.

Stejně jako sprej DWR i vosk se používáním a praním oblečení opotřebuje. Doporučujeme proto, abyste jej alespoň jednou ročně aplikovali znovu. Při intenzivním používání a po několikanásobném praní může být nutné nanášet vosk častěji.

Zde je popis, jak na to:

1.    Vyčistěte oblečení, které chcete voskovat, a ujistěte se, že je zcela suché.

2.    Na textilii naneste vrstvu vosku. Místa, kde byl aplikován, by měla být zřetelně viditelná.

3.    Vosk opatrně zahřejte fénem nebo horkovzdušnou pistolí, aby roztál do textilie. Fén nebo horkovzdušnou pistoli držte kousek od textilie, aby nedošlo k jejímu přehřátí.

4.    Pečlivě zkontrolujte švy, možná bude nutné nanést více vosku a znovu ho zahřát.

5.    Prohlédněte si oblečení a zjistěte, zda jste nepřehlédli nějaká místa. Vosk můžete nanášet tak dlouho, dokud si nebudete jisti, že pokrývá všechna místa. Jen nezapomeňte roztavit ho do látky mírným teplem.

6.    Před použitím nechte oblečení zcela vyschnout a nechte je 24 hodin odležet.

image

Na co lze DWR použít?

Tepelný vosk lze použít pouze na tkané materiály, například na naše směsi polyesteru a bavlny. Nepoužívejte jej na elastické tkaniny, softshell nebo nepromokavé tkaniny. Na ně doporučujeme použít sprej DWR.

JacketsPantsGear
Outdoor AnorakNordwand CollectionExplor Seat Pad
Outdoor ParkaRVRC GP Collection
Wander Pro JacketWander Pro Trousers
Wander Pro Shorts
×