Jaký je rozdíl mezi hardshellem a softshellem?
Při hledání skořepinových vrstev se s největší pravděpodobností setkáte se dvěma různými druhy skořepin, hardshelly a softshelly. Nabízejí různé výhody a výběr toho, co je pro vás a vaše potřeby nejlepší, může to být složité. Zde rozebereme výhody a nevýhody softshellu vs. hardshellu, abychom vám usnadnili výběr té správné vnější vrstvy pro vás a vaše dobrodružství.

Kdy byste měli zvolit hardshell a kdy softshell?
Hardshell i softshell mají řadu výhod a jsou určeny pro různé typy podmínek a aktivit. Hlavním rozdílem mezi nimi je ochrana proti počasí a prodyšnost.
Hardshell | Softshell |
---|---|
Vždy voděodolná membrána | Často bez membrány |
DWR povlak | DWR povlak |
Podlepené švy a voděodolné zipy | Žádné podlepené švy a voděodolné zipy |
Lehký a sbalitelný | Těžší, tlustší a teplejší |
Prodyšný | Prodyšnější |
Větruodolné | Odolné proti větru |
Není izolovaný | Lze podšít fleecem |
Co je to hardshell?
Hardshell se skládá ze dvou až tří vrstev materiálu laminovaných dohromady. Vnější tkanina je často tenčí a lehčí tkaná látka z polyuretanu. Druhá vrstva je membrána, díky které je materiál voděodolný a prodyšný. Pro ochranu membrány je uvnitř nalepena tenká vnitřní podšívka, čímž se materiál stává třemi vrstvami. Někdy vidíte 2- nebo 2,5vrstvé skořepinové oblečení, což znamená, že nemají vnitřní podšívku laminovanou dovnitř. Místo toho mohou mít vnitřní podšívku z volné síťoviny nebo potištěný či nastříkaný materiál na vnitřní straně oděvu.
Vnější látka hardshellového oblečení je ošetřena DWR zátěrem, aby se dešťová voda nedostala do svrchní látky a napomáhala tak optimálnímu fungování membrány. Oblečení z tvrdé skořápky by také mělo mít podlepený vzhled a voděodolné zipy, aby se snížila možnost pronikání vody.
Hardshell je tradičně odolnější vůči dešti než softshell, ale také méně prodyšný, tužší, hlučnější a není tak pružný. Hodně za to může voděodolná membrána, ale technická inovace membrán se během posledních let hodně posunula kupředu a nyní jsou více strečové membrány, které jsou měkčí a méně hlučné. Při výběru hardshell oblečení hledejte streč, aby se oblečení pohodlněji nosilo.
Vodotěsnost membrány se měří podle toho, jak velkému tlaku vody membrána vydrží, než voda prosákne, čím vyšší je hodnocení, tím větší tlak vody materiál snese. Více o hodnocení vodotěsnosti si můžete přečíst v našem průvodci vodotěsností hodnocení nepromokavosti v našem průvodci nepromokavostí.
Výhody a nevýhody hardshellových membrán
Hardshells nabízí nejlepší ochranu proti povětrnostním vlivům díky tomu, že jsou vyrobeny z těsněji tkané vnější látky, voděodolné membrány, DWR zátěru, podlepených švů a voděodolných zipů. Membrána nabízí dobrou prodyšnost, ale stále není tak prodyšná jako bez membrány.
Jsou lehké a snadno se sbalí, ale jejich tenkost také znamená, že nenabízejí žádnou izolaci. Pokud teplota klesne, musíte se obléknout do vrstev, abyste se zahřáli. Tvrdé skořepiny jsou také méně pružné a mohou být hlučnější než softshelly. Hardshell oblečení byste měli volit pro aktivity s vysokou intenzitou a při nestabilním počasí.
Co je softshell?
Softshellové oblečení je, jak název napovídá, měkčí než hardshell. Vnější tkanina je tenký a pružný polyester, který může být tkaný nebo pletený. Vnitřní podšívka softshellového materiálu je často o něco silnější a vyrobená z fleecu. Je to tato vnitřní podšívka, která dodává softshellovému oblečení jeho měkkost a tloušťku ve srovnání s oblečením z hardshellu. Díky silnější vnitřní vložce je také softshellové oblečení teplejší než hardshellové a ne vždy potřebujete pod ním izolační vrstvu, abyste se zahřáli.
Softshellové oblečení může být dodáváno s membránou nebo bez ní, ale vždy je ošetřeno vrstvou DWR, aby bylo odolnější vůči dešti. Díky povrchové úpravě DWR se kapky deště usazují jako perly na svrchní tkanině, čímž se prodlužuje doba, kterou voda potřebuje k proniknutí vnější tkaniny.
Díky silnější a nadýchanější vnitřní podšívce s fleecem nemůže mít softshell podlepené švy a je tak méně odolný proti stálému nebo silnému dešti. Bez podlepených švů nedělají voděodolné zipy velký rozdíl, a proto je má málokterý softshell.
Výhody a nevýhody softshellu
Softshelly jsou pružné a nabízejí velkou volnost pohybu. Nejčastěji nemají voděodolnou membránu, díky čemuž jsou prodyšnější než hardshellky, ale také méně odolné vůči větru a dešti.
Mnoho softshellů je podšitých fleecem, který poskytuje určitou izolaci, a proto jsou, pokud jde o teplo, srovnatelné s fleecem. Softshell lze použít jako vnější vrstvu v méně drsných povětrnostních podmínkách nebo jako střední vrstvu s hardshellem nahoře. Softshell byste si měli vybrat, pokud chcete univerzální a strečové oblečení se skvělou prodyšností a slušnou odolností vůči povětrnostním vlivům. S největší pravděpodobností to budou jedny z vašich nejpoužívanějších outdoorových oděvů, vhodné pro každodenní nošení, po celý rok.